İçerik stratejisi, oluşturulan ve üretilen içeriğin planlanması, geliştirilmesi ve yönetilmesi anlamına gelmektedir. Kısacası markanız veya işiniz için kullanacağınız içerik planının tanımlanmasıdır. İçerik stratejisini daha iyi anlamak istiyorsanız mimarların ev projelerinde oluşturdukları çizimleri düşünebilirsiniz. Temel atılmadan önce her şey en ince detayına kadar kağıda aktarılmış olur.

İçerik stratejisi mimarların oluşturdukları bu projelere benzemektedir. İşiniz veya markanız için dahili ve harici anlamda içeriklerin nasıl kullanılacağını en ince ayrıntısına kadar ele aldığınız planlar içerik stratejisini oluşturur. İyi bir içerik stratejisinin belirli sorulara cevap verebilmesi gerekmektedir. İçeriğin yayınlanma nedeni, içerik yayınlanacağı alanlar, içeriğin ne zaman yayınlanacağı, kimlere sunulacağı, içerikten elde edilmek istenilen sonuç ve içerik yayınlandıktan sonra neler yapılacağı gibi sorular mutlaka cevaplanmalıdır.

Bu soruların temel sorular olduğunu unutmamalısınız. Bunlara ek sorulabilecek birçok kapsamlı ve spesifik sorular bulunmaktadır. Bu sorular ise markanızın veya işinizin beklentisine göre değişiklik gösterir. İçeriğin yapısı, içerik yayınlama sıklığı, içeriğin yayınlanma biçimi ve içeriğin bulunma biçimi içerik stratejisi kapsamında ele alınması gereken spesifik konulardır.

Bu noktaya kadar bahsettiklerim içerik stratejisinin içerisinde yer alması gereken unsurlardır. İçerik stratejisi araştırma, zaman, düşünce ve stratejik pazarlama gerektirir. İşe yarar bir içerik stratejisi içeriği neden, nasıl ve ne şekilde kullanmanız gerektiğini en iyi şekilde ortaya koymanız anlamına gelir. Tüm bunların hepsi markanızın ve işinizin hedeflerine yönelik olmalıdır.

İçerik stratejileri değişkendir. Bu yıl kullanılan bir içerik stratejisi bir sonraki yıl kullanılmamalıdır. İçerik stratejileri mutlaka hedeflere ve değişim gösteren unsurlara göre periyodik olarak yeniden planlanmalıdır. İçerik stratejisini yeniden gözden geçirmemek ve mevcut strateji ile yola devam etmek size vakit kazandırabilir ama çalışmalarınızdan sonuç almak istiyorsanız içerik stratejinizi periyodik olarak yenilemeyi düşünmelisiniz.

Karpeti